CANON: 80 výročie od založenia firmy a veľa noviniek.

CANON: 80 výročie od založenia firmy a veľa noviniek.

Spoločnosť Canon oslavuje v tomto roku 80 výročie od svojho založenia a tak počas leta predstavila širokú paletu produktov. Veľa fanúšikov tejto značky zaujalo predstavenie novej Full frame zrkadlovky EOS 6D mark II ktorej recenziu si môžete prečítať už v septembrovom vydaní PC REVUE. Z objektívov prichádza teraz rovno štvorica noviniek, portrétny EF 85 mm f / 1.4L IS USM a tri špeciálne objektívy Tilt-Shift TS-E 50mm f / 2.8L MACRO, TS-E 90mm f / 2.8L MACRO a TS-E 135mm f / 4L MACRO.  

Canon EF 85mm f / 1.4L IS USM využíva elektromagnetické ovládanie clony, ktorá sa skladá z deviatich lamiel a ponúka svetelnosť f / 1,4. Vysoká svetelnosť zaisťuje aj viac svetla pre lepšiu expozíciu a experimentovanie s hĺbkou ostrosti. Tieto možnosti sú dôležité všade tam, kde kľúčovým prvkom fotografie je snímaný objekt, teda napríklad u portrétov. Majitelia EF 85mm f / 1.4L IS USM si môžu vychutnať aj špičkovú stabilizáciu obrazu až 4 EV, ktorá eliminuje otrasy fotoaparátu a predchádza tak obstaraniu rozmazaných snímok.

Vďaka možnosti spojiť výhody stabilizácie obrazu a vysokej svetelnosti je tento objektív ideálny aj pre natáčanie filmov. Vďaka odolnosti voči poveternostným vplyvom aj proti prachu a fluórovej povrchovej úprave je Canon EF 85mm f / 1.4L IS USM priamo predurčený pre náročné a neustále sa meniace okolité podmienky.

Od uvedenia objektívov TS-E 17mm f / 4L a TS-E 24mm f / 3.5L II zaznamenala spoločnosť Canon dopyt po "shift" objektívoch s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou. Reakciou na tieto želania sú nové objektívy TS-E 50mm f / 2.8L MACRO, TS-E 90mm f / 2.8L MACRO a TS-E 135mm f / 4L MACRO. Canon TS-E 50mm f / 2.8L MACRO je ideálny pre nakrúcanie kreatívnych a úplne presných záberov krajiny, architektúry i objektov v štúdiu. Modely TS-E 90mm f / 2.8L MACRO a TS-E 135mm f / 4L MACRO sú potom vhodnejšie pre štúdiové fotenie portrétov a makrofotografie.

Modely TS-E 50mm f / 2.8L MACRO, TS-E 90mm f / 2.8L MACRO a TS-E 135mm f / 4L MACRO umožňujú posun objektívu nahor, nadol, doľava aj doprava a umožňujú tak minimalizovať skreslenie perspektívy.

TS-E90mm f/2.8L MACRO - príklad použitia Tilt-Shift objektívu na tvorbu miniatúr

 

Fotografi túto možnosť bežne využívajú pri fotení architektúry, pretože im umožňuje korigovať perspektívu zobrazenia a dosiahnuť tak napríklad prirodzený súbeh línií na snímke vysokej budovy.

TS-E90mm f/2.8L MACRO - zmena hĺbky zaostrenia

Jedným z kreatívnych spôsobov využitia náklonu je efekt miniatúry. Posunom objektívu je možné do hĺbky ostrosti umiestniť rôzne objekty a na výslednej fotografii budú niektoré prvky vyzerať ako veľmi malé. Hneď pri troch nových modeloch optimalizoval Canon minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť pre použitie v makrofotografii. Výsledkom je 0,5 -násobné maximálne zväčšenie, a teda aj obraz zodpovedajúci polovici skutočnej veľkosti snímaného objektu.

Canon tiež predstavil svoj najnovší prírastok do rodiny systémových kompaktov - EOS M100. Prístroj ponôka kompaktné telo bez hľadáčika si snímačom APS-C známym aj z modelom EOS M5 a EOS M6. Môže sa pochváliť intuitívnym dotykovým ovládaním a kreatívnymi filtrami, takže aj pre  smartfónových fotografov je prechod k fotoaparátu je úplne bezproblémový.

Porovnanie so starším modelom M10 vľavo

Hoci nový model má vzhľad a hmotnosť kompaktu, ponúka v skutočnosti výhody najnovšej technológie, ktorá je k dispozícii majiteľom profesionálnych fotoaparátov. Canon EOS M100 je k dispozícii v čiernej, bielej a šedej variante a v prípade obalu na telo si môžu používatelia vyberať hneď z deviatich farieb, od elegantnej čiernej až po žiarivo tyrkysovú.

Rovnako ako samotný fotoaparát sú malé a ľahké aj jednotlivé objektívy sytému EOS M. Vďaka špeciálnemu upevňovaciemu adaptéru je možné použiť aj akýkoľvek ďalší objektív zo systémov EF a EF-S1.

Canon predstavil aj ultrakompaktnú tlačiareň SELPHY CP 1300, ktorá umožňuje tlačiť fotografie profesionálnej kvality kdekoľvek, doma alebo na cestách. To všetko vďaka svojim kompaktným rozmerom a pripojeniu Wi-Fi, ktoré ponúka jednoduchú a rýchlu tlač z fotoaparátov alebo smartfónov. Model Canon SELPHY CP 1300 sa môže pochváliť jednoduchým používaním, ale aj tlačou fotografií s rôznymi povrchovými úpravami a podporou pre rôzne formáty.

Canon SELPHY CP 1300 je kompatibilná so zariadeniami s operačnými systémami Apple iOS aj Android. Užívatelia tak môžu pomocou technológií AirPrint a Mopria tlačiť priamo zo svojich zariadení. Súčasťou novej tlačiarne je aj praktický slot pre pamäťovú kartu SD. Tlačiareň možno doplniť o veľkokapacitnú batériu. K tlačiarni sa navyše vďaka funkcii Party Shuffle Print môže pomocou aplikácie Canon PRINT pripojiť viac užívateľov súčasne, ktorí tak môžu zdieľať svoje vlastné zábery. Tlačiareň sa dodáva v 3 farbách: čiernej, bielej a ružovej.

 

 

Zobrazit Galériu

Podobné články