Gumičky, ktoré sa netrhajú. Budú 200-krát pevnejšie ako oceľ

Gumičky, ktoré sa netrhajú. Budú 200-krát pevnejšie ako oceľ

Najväčší svetový výrobca gumových pásikov Alliance Rubber Co. onedlho predstaví nezničiteľný produkt. V spolupráci s britskými vedcami sa mu podarilo pridať do gumičiek grafén. Takéto mimoriadne pevné gumené pásiky by mohli zmeniť spôsob, ako sa potraviny prepravujú medzi dodávateľskými reťazcami, ale aj zjednodušiť prevoz krehkej elektroniky.

Medzi vlastnosti grafénu patrí superpevnosť. Je viac ako 200-krát tvrdší ako oceľ, ide o najpevnejšiu zatiaľ známu látku. Alliance oznámil, že v budúcom roku chce financovať spoluprácu s výskumníkmi z University of Sussex, aby určili presný pomer grafénu ku gume. Ak sa ho totiž pridá málo, guma nebude dostatočne odolná, a ak sa ho pridá priveľa, stratí svoju elastickosť.

Grafén by mohol odstrániť aj niektoré nedostatky tradičných gumených pások. Napríklad grafénové pásky môžu byť antistatické, čo je dôležité pri preprave niektorého elektronického tovaru. Dali by sa vložiť do značiek RFID a tie by potom mohli meniť farbu v závislosti od teploty alebo času. Veľmi užitočné by to bolo pre farmárov a obchodníkov s potravinami, ktoré sa môžu pokaziť. Odberatelia by tak mali informáciu o tom, že tovar sa nachádzal v nevyhovujúcich podmienkach, a mohli by odmietnuť jeho prevzatie.

Najväčší prínos by však mala novinka pre bežných ľudí, ktorí gumičky každodenne využívajú doma či v kancelárii.

Zdroj: Businessinsider

Podobné články