Aj roboty majú bezpečnostné diery, ktoré vedia ovládnuť hackeri. Následky môžu byť nedozierne

Aj roboty majú bezpečnostné diery, ktoré vedia ovládnuť hackeri. Následky môžu byť nedozierne

Jedného dňa vám roboty budú radiť v rôznych záležitostiach, pomôžu vám nakúpiť a dokonca urobia kávu tak, ako sa vám páči. Predpovedajú to špičkoví odborníci na robotiku a umelú inteligenciu, ktorí nedávno diskutovali na konferencii G-Summit v kalifornskom Pebble Beach. Skupina vedcov a výskumníkov vyzdvihla najnovšie pokroky v oblasti robotiky, no uznala aj obmedzenia dnešných produktov.

Mnoho ľudí by chcelo C-3PO, inteligentného a prívetivého robota známeho z filmov Star Wars, no dnes ich treba, žiaľ, sklamať, povedal Steve Carlin, hlavný strategický manažér SoftBank Robotics America, spoločnosti, ktorá je tvorcom humanoidného robota Peppera.  Pepper je síce šikovný, dokáže rozpoznať tváre rôznych ľudí a pozdraviť zákazníkov v Pizza Hute, ale nemôže sa napríklad túlať po okolí sám. Podobne mechanické bytosti vyvinuté firmou Boston Dynamics môžu chodiť po schodoch, dokonca sa brodiť v snehu, ale neočakávajte, že s nimi budete môcť večer konverzovať o zmysle života. Skladové roboty spoločnosti Amazon zasa môžu chodiť po skladoch a prenášať balíky, ale sú určené len na túto jedinú činnosť.

Čo teda robia odborníci zameraní na technológie a umelú inteligenciu, aby sme sa dopracovali k C-3PO? Odpoveď je vo vašich rukách, presnejšie v telefóne, ktorý je vo vašich rukách.

Smartfón je kombinácia rôznych technológií, ktoré sa vyvíjali samostatne a v rozličnom čase. Napokon všetky tieto technológie dospeli do dostatočne sofistikovanej podoby a bolo ich možné zlúčiť. A vtedy sa zrodil smartfón.

Podobne je to aj s robotmi. V podstate stelesňujú rôzne veľmi zložité technológie vrátane rozpoznávania reči, vizuálnej výpočtovej techniky a strojárstva. Keď každá z týchto zložiek dosiahne dostatočnú zrelosť, môžu sa skombinovať a vytvoriť „univerzálneho“ robota, podobného C-3PO, povedal Dmitrij Grishin, spoluzakladateľ ruskej internetovej spoločnosti Mail.Ru, v súčasnosti generálny riaditeľ firmy Grishin Robotics. Neprezradil však, kde sa dnes vo vývoji tohto „univerzálneho robota“ nachádzame.

No ak zoberiete do úvahy rôzne komponenty vo vašom smartfóne, môžete získať hrubú predstavu o tom, ako dlho môže tento proces trvať.

Prvý rádiový vysielač bol vytvorený v roku 1887.

Prvá komerčná fotokamera bola vyrobená v roku 1839.

Prvá katódová trubica, predchodkyňa dnešného digitálneho displeja, vznikla v roku 1897.

Prvý integrovaný okruh sa datuje do roku 1949.

Samozrejme, existuje veľa ďalších komponentov, ktoré sú potrebné na vytvorenie smartfónu. Ale ako vidíte, cesta od prvých kľúčových technológií potrebných pre inteligentný telefón do príchodu prvého iPhonu v roku 2007 trvala viac ako 100 rokov.

Znamená to, že sme stále 100 rokov vzdialení od sci-fi robotov? Nie nevyhnutne. Vývoj technológií sa totiž exponenciálne urýchlil. Dobrá správa je, že váš univerzálny, superinteligentný robot C-3PO prichádza. Ale zatiaľ nevyhoďte svoj smartfón...

 Zdroj: Businessinsider

Podobné články