Estónsko zvažuje zavedenie digitálnej meny estcoin, podporovanej štátom

Estónsko zvažuje zavedenie digitálnej meny estcoin, podporovanej štátom

Estónsko bude možno prvým štátom, ktorý vydá vlastnú kryptomenu podporovanú štátom. Bude sa volať estcoin. Pomôcť pri tom má zakladateľ digitálnej meny ethereum Vitalik Buterin. Pri jej vydaní by sa mala použiť špeciálna verzia crowdfundingu z oblasti kryptomien s názvom ICO (initial coin offering). ICO umožňuje začínajúcim podnikom (startupom) získavať finančné prostriedky tým, že predávajú kryptomeny, ako je napríklad bitcoin či ethereum, za hotovosť.

Tejto malej východoeurópskej krajine digitálne inovácie nie sú cudzie. Ako prvá ponúkla občanom sveta aj tzv.  elektronické bydlisko (e-Residency), čo je digitálne ID pre Neestónčanov , ktoré ponúka prístup k službám ako bankovníctvo, spracovanie platieb a zdaňovanie. Kaspar Korjus, výkonný riaditeľ projektu e-Residency,  uviedol, že táto iniciatíva mala za cieľ vytvoriť „digitálny národ bez hraníc“. Takíto e-obyvatelia môžu v Estónsku cez internet založiť firmu, otvoriť si účet v niektorej partnerskej banke a využívať ďalšie výhody krajiny.

S myšlienkou digitálnej meny s pracovným názvom estcoin prišiel Korjus vo svojom blogovom príspevku. Bol by súčasťou ekosystému e-Residency. Podľa Buterina by okrem ekonomických aspektov podporila aj pocit spolupatričnosti e-obyvateľov, ktorí by sa tak viac cítili ako komunita. Podľa Korjusa sa do iniciatívy už zapojilo viac ako 22 000 e-obyvateľov zo 138 krajín.

„Takmer všetky interakcie našich občanov s vládou vrátane hlasovania sa dajú bezpečne realizovať on-line a naši e-obyvatelia sa môžu začleniť a prevádzkovať svoje firmy v Estónsku bez toho, aby tam museli prísť,“ povedal Korjus v rozhovore pre Telegraph . „Pri pohľade na blížiacu sa digitálnu revolúciu si kladiem otázku, či štát, ako ho poznáme dnes, je vhodný pre 21. storočie.“

Zdroj: Cnbc

Podobné články