Bude „kolesový“ robot budúcnosťou robotiky?

Bude „kolesový“ robot budúcnosťou robotiky?

Roboty sa najčastejšie podobajú na ľudí, zvieratá či terminátorov ale v skutočnosti ich budúcnosť bude možno celkom iná. Vedci v oblasti robotiky dnes vytvárajú roboty, navrhnuté tak, aby dokázali vykonávať tie najjednoduchšie úlohy. Takže namiesto robotov podobných ľuďom sa vyrábajú napríklad takéto roboty: 

Yoichi Masuda a Masato Ishikawa opisujú svoju prácu na týchto robotoch v článku "Vývoj deformačne riadeného gúľajúceho sa robota s mäkkým vonkajším plášťom", publikovaný pre medzinárodnú konferenciu IEEE 2017 o pokročilej inteligentnej mechatronike. Namiesto toho, aby sa pokúšali replikovať štruktúru a pohyby ľudí alebo zvierat, výskumníci navrhli robota tak, aby fungoval ako koleso.

Koleso je vyrobené z mäkkého materiálu na ktorý sú pripojené štyri drôty spojené s vnútorným jadrom robota, prostredníctvom ktorých sťahovaním a uvoľňovaním ovláda pohyb. Tento robot síce nedonesie raňajky do postele, alebo nepôjde bojovať so zbraňou v rukách, ale môže byť cenným nástrojom na skúmanie oblastí, ktoré sú pre ľudí nebezpečné alebo ťažko dostupné. Jadro robota môže byť vybavené senzormi či 360° kamerou. Preskúma aktívnu sopku, či vojnovú zónu. Dáta, ktoré by takýto robot dokázala zozbierať by mohli byť cennejšie ako samotný robot.


Zdroj: Spectrum.ieee

Podobné články

Obľúbené články